Měnové zajištění akciových fondů? ANO nebo NE

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Často slýcháme debaty mezi poradci, jestli používat měnově zajištěné nebo měnově nezajištěné investice. Pokusíme se přispět dalšími pohledy do této diskuse:

  1. Kolik stálo měnové zajištění u konkrétního fondu v posledních 10ti letech
  2. Jestli měnové zajištění snížilo riziko investice
  3. Jak vypadá měnová diverzifikace portfolia, z kterého se vyplácí renta.

Měnové zajištění bylo drahé, snižovalo výnos

Investoři zpravidla stojí před volbou:

  1. Koupit si fond v cizí měně, měnově ho nezajišťovat a strpět měnové riziko.
  2. Koupit si zajištěnou třídu fondu do CZK a být před měnovým rizikem chráněni.

Měnově zajištěné fondy už mají dost dlouhou tradici na to, abychom se mohli podívat na to, která varianta byla „lepší“. Slovo „lepší“ musíme chápat z investičního hlediska, tedy vyšší výnos nebo nižší riziko. Samozřejmě mapujeme minulost, neznáme budoucnost. Pro porovnání jsme si zvolili fondy od Amundi (Amundi Funds US Pioneer Fund). Jednou jsme ho koupili v USD a jednou v CZK. A porovnáváme výnosy z pohledu korunového investora. Tedy v CZK.

Je vidět, že výnosy se od sebe lišily. V některých dobách posilující dolar pomáhal třídě, která je v USD. Jiny jí škodil.

Celkové korunové výnosy byly:

Rozdíl ve výnosech po skoro 11 letech je 2,2 % p.a. Tento rozdíl ale není vysvětlitelný posílením dolaru, jak by se mohlo zdát. Posílení dolaru za to nemůže! Dolar za celou dobu skoro neposílil.

Pokračování článku je k dispozici pouze pro členy KFP online klubu. Celé znění článku najdete v uzamčené členské sekci KFP online klubu.

Petr Syrový

Článek zveřejněn v dubnu 2021

P.S.: Dubnový webinář KFP online klubu je na téma „Novinky v penzijních schématech“. Ty nejpodstatnější změny nám představí Jan Grufík, který se na tuto oblast specializuje. Na jeho pozvánku se můžete podívat ZDE

Další články

20 % sleva na vybrané kurzy

Slevové šílenství je na celém internetu. Spoustu nesmyslných slev na věci, které nepotřebujete. Pokud chcete investovat do toho důležitého, tedy do vašich

Nový produkt pro finanční profíky od KFP

Řešíte s klienty investování jejich peněz?Daří se Vám s klienty pravidelně komunikovat a být v kontaktu?Přemýšlíte co a jak komunikovat potenciálním klientům?

Jana Daniela Šabatková hostem KFP podcastu

Dalším hostem našeho podcastu je šéfku marketingu firmy IVECO Česká a Slovenská republika Janu Danielu Šabatkovou. Prozradí Vám například, jak budovat osobní

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!