Měnové zajištění akciových fondů? ANO nebo NE

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Často slýcháme debaty mezi poradci, jestli používat měnově zajištěné nebo měnově nezajištěné investice. Pokusíme se přispět dalšími pohledy do této diskuse:

  1. Kolik stálo měnové zajištění u konkrétního fondu v posledních 10ti letech
  2. Jestli měnové zajištění snížilo riziko investice
  3. Jak vypadá měnová diverzifikace portfolia, z kterého se vyplácí renta.

Měnové zajištění bylo drahé, snižovalo výnos

Investoři zpravidla stojí před volbou:

  1. Koupit si fond v cizí měně, měnově ho nezajišťovat a strpět měnové riziko.
  2. Koupit si zajištěnou třídu fondu do CZK a být před měnovým rizikem chráněni.

Měnově zajištěné fondy už mají dost dlouhou tradici na to, abychom se mohli podívat na to, která varianta byla „lepší“. Slovo „lepší“ musíme chápat z investičního hlediska, tedy vyšší výnos nebo nižší riziko. Samozřejmě mapujeme minulost, neznáme budoucnost. Pro porovnání jsme si zvolili fondy od Amundi (Amundi Funds US Pioneer Fund). Jednou jsme ho koupili v USD a jednou v CZK. A porovnáváme výnosy z pohledu korunového investora. Tedy v CZK.

Je vidět, že výnosy se od sebe lišily. V některých dobách posilující dolar pomáhal třídě, která je v USD. Jiny jí škodil.

Celkové korunové výnosy byly:

Rozdíl ve výnosech po skoro 11 letech je 2,2 % p.a. Tento rozdíl ale není vysvětlitelný posílením dolaru, jak by se mohlo zdát. Posílení dolaru za to nemůže! Dolar za celou dobu skoro neposílil.

Pokračování článku je k dispozici pouze pro členy KFP online klubu. Celé znění článku najdete v uzamčené členské sekci KFP online klubu.

Petr Syrový

Článek zveřejněn v dubnu 2021

P.S.: Dubnový webinář KFP online klubu je na téma „Novinky v penzijních schématech“. Ty nejpodstatnější změny nám představí Jan Grufík, který se na tuto oblast specializuje. Na jeho pozvánku se můžete podívat ZDE

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!