Výnosy jednotlivých akcií se od indexu výrazně liší

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Občas se setkáváme s produktem, který je vázán na jednotlivé akciové investice. Ne na široce diverzifikované portfolio. Investor přitom mlčky předpokládá, že se produkt bude chovat podobně jako světové (americké) akcie. Chování takového produktu bude výrazně jiné.

Výnosy jednotlivých akcií se od indexu výrazně liší

Někteří investoři mají v portfoliu několik málo akciových investic. Nebo mají produkt, který je vázán na několik málo akciových společností. To může být například zajištěný fond nebo investiční certifikát. Často se setkáváme s tzv. bonus certifikáty, které jsou vázány na jednotlivé akciové tituly. Některé z nich dokonce nejhorší ze 4 akciových titulů.

Investoři přitom mají pocit, že investice do pár titulů se chová podobně jako investice do celého trhu. Očekávají průměrný výnos 10 % ročně a počítají s nejistotou (rizikem), které je vlastní celému akciovému trhu. Realita je ale úplně někde jinde.

Jednotlivé akciové tituly se chovají úplně jinak než index. Index je sice průměr velkého počtu titulů, ale zrada se skrývá právě ve slovíčku „průměr“. Jestliže je index průměrem velkého počtu titulů, tak to znamená, že některým titulům se bude dařit lépe a jiným hůře. A pokud se některým bude dařit výrazně lépe, pak jiným se bude dařit výrazně hůře.

Podívejme se detailněji jen na akcie z indexu DJIA, který obsahuje 30 akciových titulů. Jen mezi 30 velkými společnostmi z jednoho trhu najdeme velké rozdíly. Za posledního půl roku index přinesl výnos 2 %. Rozdíl mezi jednotlivými cennými papíry byl obrovský: od -21 % do + 22 %. Z chování indexu máme pocit, že se na trhu nic moc nedělo, ale některé akcie skončily ve ztrátě 21 %. A nebylo to ojedinělé negativní překvapení. Jiné měly výnos -19 %, -17 % nebo – 14 %.

Na ročním horizontu je rozptyl ještě větší. Zatímco index udělal + 5 %, akcie měly výnosy od -31 % do + 46 %. Je vidět, že i na rostoucím trhu se najdou akcie, které jsou ve ztrátě přes 20 %. Na 2letém horizontu jsou negativní hrdinové v ještě větší ztrátě.

Při investici, která je založená na jednotlivých titulech musíme počítat s výraznou odchylkou od trhu jako celku. I když celý trh v průměru roste nebo zůstává kolem nuly, najdou se akcie, které jsou ve výrazné ztrátě. Třeba i desítky procent.

Větší detail můžete najít v přiložených grafech.

Petr Syrový

www.PripravnyKurzEFP.cz

P.S.: Trénink, kde se s Vámi podělíme o extrakt z toho nejlepšího know-how jak oslovit a čím zaujmout úspěšné podnikatele, otvíráme 27. 3. 2019. Můžete si vybrat mezi dvěma modely:
1) vysoce praktický trénink, jak zaujmout podnikatele (15 dnů)
2) bod jedna doplněný o přípravu na titul EFP – European Financial Planner (20 dnů)
Slevu 10.000 Kč můžete získat do 28. 2. 2019 zde: www.PripravnyKurzEFP.cz

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!