U akciových investic nečekejte zisky hned

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Akcie prý vynáší 10 % ročně a tak klienti (poradci) očekávají plody své investice velmi brzy. Je jim jasné, že se zisky nemusí dostavit za rok nebo dva, ale třeba za 3 roky už by chtěli vidět výsledky a diví se, když se nedostaví. Je to normální, že se výsledky nedostaví. Akcie nejsou automat na 10% zhodnocení.

Akciové investice za posledních 20 let dosáhly na své poměry podprůměrného výsledku. Americké akcie od roku 2000 do konce roku 2019 přinesly (nominální) výnos 6,4 % p.a. (index S&P 500 v USD včetně dividendy). I takto podprůměrný výnos znamená, že se investice za 20 let zhodnotila na 3,5 násobek. Jen pro zajímavost. V reálném vyjádření byl celkový výnos 2,28 násobek počátečního vkladu.

Výnos se v posledních 20 letech nerodil hladce (viz graf)

Investice po pár měsících byla v zisku. Pak se ale v roce 2003 propadla
do ztráty, ze které se dostala až v roce 2004. Ani zde netrvala radost z nerealizovaných zisků dlouho a trhy se opět propadly do ztráty.

Z grafu je dobře vidět, že zisky nevznikají rovnoměrně a jsou poměrně dlouhá období, kdy jsou trhy ve ztrátě. Nemusíme mít na mysli ani krizové roky po roce 2000 nebo po roce 2008. I v jiných obdobích jsou hluchá místa.

Jedno z takových hluchých míst bylo například období po roce 2015. (viz graf)

Kdo investoval na konci roku 2014, musel na výnosy nějaký ten rok čekat
a trhy zkoušely jeho trpělivost a víru v budoucí růst.
Vzpomínám si, že tou dobou mě někdo z poradců říkal, že klienti jsou nedočkaví, protože trhy přece měly růst a zatím nic nepředvedly.
Pro akcie prostě platí, že někdy nejsou výnosy nic moc a pak najednou vyrostou.

Petr Syrový
www.PripravnyKurzEFP.cz

Článek zveřejněn dne 21. 1. 2020

P.S.
Článek byl vytvořen s využitím investiční kalkulačky KFP. Pokud máte zájem vytvořit si vlastní podobné příklady, můžete si kalkulačku koupit zde. Tento týden jsme pro Vás aktualizovali data k 31. 12. 2019.

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!