Poradenská otázka, která překvapila účastníky FINfestu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

KFP blahopřeje Marku Janštovi z KZ Finance a Petru Zapletalovi. To jsou vítězové soutěže KFP, kterou jsme pořádali na letošním FINfestu, když jsme představovali novou aplikaci „KFP kalkulačky“. 

Účastníci přednášky KFP na závěr odpovídali na dvě soutěžní otázky: 

  1. Tipněte si, ve kterém 15-ti letém období reálně (tzn. po odečtení inflace) prodělala JEDNORÁZOVÁ investice do akcií (S&P 500) nejvíce? 
    Nikomu ze soutěžících se sice nepodařilo nalézt správné období, ale nejblíže ze všech soutěžících byl Petr Zapletal, kterému tímto blahopřejeme a posíláme mu roční licenci „Kalkulačky KFP“. 

Vítězný tip Petra Zapletala byl 01/1964 až 01/1979. V tomto období akcie nedokázaly porazit inflaci ani o desetinu procenta.

Správná odpověď byla 10/1967 až 10/1982, kdy akcie na velmi těžkém patnáctiletém období, kdy svět zažíval stagflaci, prodělaly – 2,1 % p.a.  

Vítězem druhé soutěžní otázky se stal Marek Janšta z KZ Finance. Marku, blahopřejeme a rovněž posíláme roční přístup do aplikace „Kalkulačky KFP“. Soutěžní otázka zněla: 

  1. Tipněte si, ve kterém 15-ti letém období reálně (tzn. po odečtení inflace) prodělala PRAVIDELNÁ investice do akcií (S&P 500) nejvíce?  

Správná odpověď bylo období 02/1960 až 02/1975, kdy pravidelná investice do akcií prodělala na patnáctiletém horizontu -4,7 % p.a. a klientova ztráta by byla více než půl miliónu Kč.

To, že pravidelná investice může i na 15ti letém období prodělat bylo pro poradce velkým překvapením. 40 % soutěžících si tipovalo, že pravidelná investice bude po 15ti letech vždy v plusu.  
Pokud však dojde k poklesu trhů právě na konci horizontu, může i taková investice být v mínusu. 

Řešením by samozřejmě byla investiční brzda. 

Pak by i v tomto extrémním období stagflace byl investor 229 tis. Kč v plusu s výnosem 1,6 % p.a. i po odečtení inflace. 

Vítězům ještě jednou blahopřejeme a těšíme se na další ročníky FINfestu. 

12. listopadu 2021  

Petr Pavlásek, KFP 

Další články

20 % sleva na vybrané kurzy

Slevové šílenství je na celém internetu. Spoustu nesmyslných slev na věci, které nepotřebujete. Pokud chcete investovat do toho důležitého, tedy do vašich

Nový produkt pro finanční profíky od KFP

Řešíte s klienty investování jejich peněz?Daří se Vám s klienty pravidelně komunikovat a být v kontaktu?Přemýšlíte co a jak komunikovat potenciálním klientům?

Jana Daniela Šabatková hostem KFP podcastu

Dalším hostem našeho podcastu je šéfku marketingu firmy IVECO Česká a Slovenská republika Janu Danielu Šabatkovou. Prozradí Vám například, jak budovat osobní

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!