Poradenská otázka, která překvapila účastníky FINfestu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

KFP blahopřeje Marku Janštovi z KZ Finance a Petru Zapletalovi. To jsou vítězové soutěže KFP, kterou jsme pořádali na letošním FINfestu, když jsme představovali novou aplikaci „KFP kalkulačky“. 

Účastníci přednášky KFP na závěr odpovídali na dvě soutěžní otázky: 

  1. Tipněte si, ve kterém 15-ti letém období reálně (tzn. po odečtení inflace) prodělala JEDNORÁZOVÁ investice do akcií (S&P 500) nejvíce? 
    Nikomu ze soutěžících se sice nepodařilo nalézt správné období, ale nejblíže ze všech soutěžících byl Petr Zapletal, kterému tímto blahopřejeme a posíláme mu roční licenci „Kalkulačky KFP“. 

Vítězný tip Petra Zapletala byl 01/1964 až 01/1979. V tomto období akcie nedokázaly porazit inflaci ani o desetinu procenta.

Správná odpověď byla 10/1967 až 10/1982, kdy akcie na velmi těžkém patnáctiletém období, kdy svět zažíval stagflaci, prodělaly – 2,1 % p.a.  

Vítězem druhé soutěžní otázky se stal Marek Janšta z KZ Finance. Marku, blahopřejeme a rovněž posíláme roční přístup do aplikace „Kalkulačky KFP“. Soutěžní otázka zněla: 

  1. Tipněte si, ve kterém 15-ti letém období reálně (tzn. po odečtení inflace) prodělala PRAVIDELNÁ investice do akcií (S&P 500) nejvíce?  

Správná odpověď bylo období 02/1960 až 02/1975, kdy pravidelná investice do akcií prodělala na patnáctiletém horizontu -4,7 % p.a. a klientova ztráta by byla více než půl miliónu Kč.

To, že pravidelná investice může i na 15ti letém období prodělat bylo pro poradce velkým překvapením. 40 % soutěžících si tipovalo, že pravidelná investice bude po 15ti letech vždy v plusu.  
Pokud však dojde k poklesu trhů právě na konci horizontu, může i taková investice být v mínusu. 

Řešením by samozřejmě byla investiční brzda. 

Pak by i v tomto extrémním období stagflace byl investor 229 tis. Kč v plusu s výnosem 1,6 % p.a. i po odečtení inflace. 

Vítězům ještě jednou blahopřejeme a těšíme se na další ročníky FINfestu. 

12. listopadu 2021  

Petr Pavlásek, KFP 

Petr Pavlásek

Další články

Novinky v AI pro poradce

Zajímá vás AI a aktuální vývoj v této oblasti? Petr Pavlásek vyzpovídal Marka Macuru. Věnovali se aktuálním trendům v oblasti umělé inteligence

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!