Poradenská otázka, která překvapila účastníky FINfestu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

KFP blahopřeje Marku Janštovi z KZ Finance a Petru Zapletalovi. To jsou vítězové soutěže KFP, kterou jsme pořádali na letošním FINfestu, když jsme představovali novou aplikaci „KFP kalkulačky“. 

Účastníci přednášky KFP na závěr odpovídali na dvě soutěžní otázky: 

  1. Tipněte si, ve kterém 15-ti letém období reálně (tzn. po odečtení inflace) prodělala JEDNORÁZOVÁ investice do akcií (S&P 500) nejvíce? 
    Nikomu ze soutěžících se sice nepodařilo nalézt správné období, ale nejblíže ze všech soutěžících byl Petr Zapletal, kterému tímto blahopřejeme a posíláme mu roční licenci „Kalkulačky KFP“. 

Vítězný tip Petra Zapletala byl 01/1964 až 01/1979. V tomto období akcie nedokázaly porazit inflaci ani o desetinu procenta.

Správná odpověď byla 10/1967 až 10/1982, kdy akcie na velmi těžkém patnáctiletém období, kdy svět zažíval stagflaci, prodělaly – 2,1 % p.a.  

Vítězem druhé soutěžní otázky se stal Marek Janšta z KZ Finance. Marku, blahopřejeme a rovněž posíláme roční přístup do aplikace „Kalkulačky KFP“. Soutěžní otázka zněla: 

  1. Tipněte si, ve kterém 15-ti letém období reálně (tzn. po odečtení inflace) prodělala PRAVIDELNÁ investice do akcií (S&P 500) nejvíce?  

Správná odpověď bylo období 02/1960 až 02/1975, kdy pravidelná investice do akcií prodělala na patnáctiletém horizontu -4,7 % p.a. a klientova ztráta by byla více než půl miliónu Kč.

To, že pravidelná investice může i na 15ti letém období prodělat bylo pro poradce velkým překvapením. 40 % soutěžících si tipovalo, že pravidelná investice bude po 15ti letech vždy v plusu.  
Pokud však dojde k poklesu trhů právě na konci horizontu, může i taková investice být v mínusu. 

Řešením by samozřejmě byla investiční brzda. 

Pak by i v tomto extrémním období stagflace byl investor 229 tis. Kč v plusu s výnosem 1,6 % p.a. i po odečtení inflace. 

Vítězům ještě jednou blahopřejeme a těšíme se na další ročníky FINfestu. 

12. listopadu 2021  

Petr Pavlásek, KFP 

Další články

Jana Daniela Šabatková hostem KFP podcastu

Dalším hostem našeho podcastu je šéfku marketingu firmy IVECO Česká a Slovenská republika Janu Danielu Šabatkovou. Prozradí Vám například, jak budovat osobní

Aktuality 12.5.2022

Znovu přinášíme aktuality z dění na kapitálových trzích. Dostali jsme se do doby, kdy se prostředí a vývoj velmi rychle mění. Čteme

Aktuality 5.5.2022

Znovu přinášíme aktuality z dění na kapitálových trzích. Dostali jsme se do doby, kdy se prostředí a vývoj velmi rychle mění. Čteme

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!