Legendární portfolio manažer Top Stocks Ján Hájek byl překvapen rychlostí krachu americké SVB

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Hostem dalšího dílu KFP podcastu by. Ing. Jan Hájkem, CFA. O čem si s Petrem Pavláskem povídali?

V krizi odpadávají slabší kusy. Pan Hájek připomíná bonmot Warrena Buffetta, který říká, že když z bazénu odtéká voda, ukáže se, kdo nemá plavky. Zároveň přiznává, že byl překvapen, že ke krachu 16. největší americké banky Silicon Valley Bank stačily pouhé dva dny.

Ján Hájek se právě vrátil z Bostonu z konference biotechnologických firem, kde ještě ve čtvrtek 9.3.2023 nebyla o SVB vůbec řeč. Stačily dva dny a banka, která působila ve 29 pobočkách ve Spojených státech a v pobočkách v Indii, Velké Británii, Izraeli, Kanadě, Číně, Německu, Hongkongu, Irsku, Dánsku a Švédsku je „po smrti“.

V sektoru bankovnictví, kterému se Top Stocks vyhýbá, je velká korelace. Pro všechny banky je extrémně důležitý faktor výše úrokových sazeb, který ovlivňuje podnikání jejich úvěrových klientů. Proto má pan Hájek v oblibě mnohem více sektor biotechnologií, kde lze naopak nalézt velmi nízkou korelaci, mezi firmami s různými investičními příběhy.

Fond Top Stocks Erste Asset Managemet České spořitelny získal od svého založení v roce 2006 důvěru více než stotisíc klientů a ve správě má 1 mld. USD, což z něj činí největší akciový fond v ČR. Průměrné zhodnocení fondu od založení činí 7,5 % p.a. a klient, který by do fondu investoval 1 mil. Kč v době vzniku, by měl dnes ve fondu téměř 3,5 násobek. Musel však emocionálně zvládnout i 66 % pokles v dobách finanční krize (2007 až 2009). Jaká je typická doba držení jednotlivých akcií ve fondu, proč drží portfolio manažer aktuálně 8 % v hotovosti a jak vidí rok 2023?

Poslechněte si zajímavé investiční myšlenky portfolio manažera, který je legendou na českém kapitálovém trhu a přes své hluboké znalosti působí velmi skromně a pokorně.

Pokud se Vám podcast líbí, zveme Vás na pokračování v úterním KFP online klubu, kde nám pan Hájek 21.3.2023 od 9.00 poví více o aktuálním pohledu na trhy, o práci portfolio manažer úspěšného fondu a také o zkrachovalé SVB, se kterou přišel – díky jejímu zaměření na financování technologických startupů – do styku.

Petr Pavlásek

P.S.

Nejste členem KFP online klubu a téma Vás zajímá? Pak máte dvě možnosti:

1. Mrkněte na stránky klubu pro finanční profesionály >>> zjistěte, zda témata již proběhlé a budoucí Vás zajímají >>> pokud ano, staňte se členem >>> získáte přístup k zajímavým webinářům každý měsíc a také záznamy již proběhlých webinářů. Absolvováním všech webinářů získáte 25 EFA kreditů.

2. Zajímá Vás pouze toto téma? Pak si můžete objednat záznam webináře na stránkách klubu. Dostupný bude se zpožděním, záznam je prioritně přístupný členům klubu.

Petr Pavlásek

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!