Inflace vystrkuje růžky

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Po letech, kdy byla inflace téměř nulová, se začíná inflace hlásit ke slovu a stává se stále vážnějším soupeřem. Už se nemůže ignorovat a musí se s ní vážně počítat.

Kdo se na trhu pohybuje déle, ví, že se vždy počítalo s inflací. Kdo pamatuje 90. léta, pamatuje inflaci na úrovni 10 % p.a. Po roce 2000 sice inflace klesla na jednociferná čísla, ale stále její hrozba nebyla zanedbatelná.

Po krizi a hlavně v letech 2013-2016 byla inflace v některých letech dokonce záporná. Celkově byla blízko nuly a proto jsme riziko inflace z hlavy vytěsnili. Nyní se opět začíná hlásit o slovo. Meziroční míra inflace je aktuálně podle statistického úřadu 3 % p.a.

V ročním vyjádření inflace není tak nebezpečná. Holt jsme při investicích přišli o 3 % za rok. Horší to je při pohledu z delší časové perspektivy. Třeba při investici na 5 let, což je častý horizont různých zajištěných fondů a jiných „bezpečných“ investic. Při 3% inflaci při době investice 5 let nám inflace sebere asi 14 % z hodnoty investice. Proto při reálném pohledu na výsledek jsou tyto „bezpečné“ investice vlastně nebezpečné. Hrozí, že v nich přijdeme o peníze.

V minulosti byly ztráty na 5letém horizontu vlivem inflace v rozsahu od 6 % do 18 %. V závislosti na tom, jestli v daném období byla inflace nulová nebo šla skoro k 5 % p.a. Období, kdy byla inflace nulová, máme za sebou. Nyní se pohybuje kolem 3 % p.a. Samozřejmě nevíme, kolik inflace sežere v příštích 5 letech. Víme ale, že se inflace probouzí a ze svých minimálních hodnot se vrací k normálu.

Kdo investuje ještě na delší dobu, pro toho je inflace ještě větší hrozbou. Za posledních 10 let vzrostly ceny (průměrně dle inflace) o 17 %, za 20 let dokonce o 55 %.

Při investování na delší dobu se můžeme inflaci bránit tím, že budeme mít v portfoliu investice, které dokáží inflaci odolat. To jsou například investice do akciových instrumentů.

Při investici na kratší dobu se nabízí jedna zajímavá příležitost, jak ochránit své prostředky před inflací. Jsou to proti-inflační státní dluhopisy, jejichž výnos je inflace + 0,5 % p.a.

Petr Syrový

P.S.: O inflaci a mnohem více se dozvíte na tréninku pro poradce a bankéře, kteří chtějí umět zaujmout bonitní klienty a patřit ke skutečné investiční elitě. Přihlaste se ještě dnes na www.PripravnyKurzEFA.cz a při jednorázové platbě do 31. 5. 2019 ušetříte 10.000 Kč.

Více informací o přípravném kurzu EFA najdete zde

© KFP, 2019. Děkujeme, že ctíte autorská práva. Článek můžete kopírovat pouze v případě, že jej uveřejníte v plném rozsahu a jako zdroj uvedete webové stránky www.kfp.cz.

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!