Co doporučit mladým klientům, kteří začínají hospodařit ve dvou?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chci se s Vámi podělit o velkou radost. Loni jsem psal tři články (odkazy najdete přiložené pod článkem dole) o tom, jak jsme pořádali u nás doma „Finanční víkend“ pro naše dospělé dcery a dalších deset dětí našich nejlepších kamarádů („děti“ ve věku 17 – 30 let). Pokud máte dospělé děti nebo mladé klienty v tomto věku, věřím, že článek může pro Vás být inspirací…

Letos v květnu – po roce od konání „Finančního víkendu“ – jsem všem účastníkům poslal dopis s otázkou, zda již investují. Polovina ještě neudělala nic (ve svém věku mají pocit, že je času dost a rok samozřejmě utekl jako voda). Druhá polovina účastníků už udělala nějaké první kroky (pojištění invalidity, pojištění odpovědnosti, první investice atd.)

Jedna mladá dvojice mi udělala obzvlášť velkou radost. Tady je jejich mail, který jsme dostali

„Ahoj, chtěl jsem vám poděkovat za dopis, co mi od vás přišel. A chci s hrdostí oznámit, že už je ze mne šestým měsícem investorJ. Další věc, co mě neskutečně nakopla, byla knížka od vás: Jak mysli milionáři *2. Na konci té knihy mne čekal poklad, díky kterému s Pájou už úspěšně půl roku fungujeme s jedním společným bankovním účtem a máme finance pod kontrolou. 
50 % z našich příjmů poctivě rozděluji do různých obálek – dovolená, dárky, zlaté vejce – a musím říct, že to nemá chybu. Díky tomu se nám za půl roku podařilo vytvořit rezervu na 10 měsíčních nákladůJ  (v hlavě jsem už nervózní, že to už je zbytečně moc a že to chce ty peníze investovat). 

Vidím, že fungujeme s Pájou – co se týká financí – úplně v pohodě, a tak až bude mít Pája plný pracovní poměr, chtěl bych si hned vzít jeden byt na pronájem … Takže ještě jednou děkujeme s Pájou za tyto kvalitní základy, které nás nejspíše dovedou k finanční nezávislosti.
Pozdravuj všechny a mějte se krásně…“

par nove bydleni

Tou „nakopávací“ knihou je myšlena knížka T. Harva Ekera „Jak myslí milionáři“ (loni v létě jsem Vám ji doporučoval jako čtení na dovolenou).

Na straně 122 – 126 dává autor návod, jak si rozdělit příjem a nakládat s penězi tak, abyste dosáhli finanční nezávislosti a neměli přitom pocit, že jenom „škudlíte“ a vůbec nic si neužijete. 

Autor zde radí: „Založte si zvláštní bankovní účet, který nazvěte Konto finanční svobody. Ukládejte tam desetinu všech příjmů, které obdržíte. Tyto peníze smíte použít jen na investice a takové nákupy, které Vám přinesou další příjem. Konto bude jednou fungovat jako zlatá slepice, která snáší zlatá vajíčka zvaná pasivní zdroje příjmu. Ptáte se, kdy budete moci peníze z tohoto účtu utratit? Nikdy! Tyhle prostředky se neutrácejí, jen investují! Až půjdete do penze, budete vybírat výnosy z tohoto konta (tedy vajíčka), ale ne samotnou částku. Díky tomu bude účet pořád růst a vy nikdy nebudete s penězi na dně.“

Jsem si jistý, že podobnou radu – šetřit deset procent příjmu na dlouhodobé investice – jste už na školeních KFP (i jinde) mnohokrát slyšeli. Ale Harv Eker radí, abyste si vedle Konta finanční svobody zřídili stejně velké Konto čistě pro radost!
Důvodem je to, že pokud člověk jenom šetří, tak to po čase nevydrží a peníze „rozfofruje“. Konto pro radost slouží k tomu, abyste se rozmazlovali a dělali věci, které byste normálně nepodnikli. Důležité pravidlo: Konto pro radost musíte každý měsíc roztočit! Většina z nás vydrží pravidelně šetřit jen v případě, když si to bude moci vynahradit takovým vyhozením z kopýtka. Díky kontu pro radost může být šetření, investování a správa peněz docela zábava.

Ke kontu Finanční svobody a Kontu pro radost Harv Eker doporučuje založit si ještě čtyři další účty:

  • 10 % peněz dejte na Konto velkých nákupů,
  • 10 % na Vzdělávací konto,
  • 50 % na Konto pro běžnou potřebu,
  • 10 % na Konto dárků a charity.

Když se kamarádi ptali mého mladého přítele – autora výše uvedeného dopisu, zda to pro něj není příliš velký „vopruz“ – rozdělovat, každý svůj příjem na tyto dílčí konta, tak se jen zasmál a odpověděl: „Blázníte, to je moje nejoblíbenější činnost.“ A hned nám v aplikaci internetového bankovnictví Fio banky během jedné minuty předvedl, jak to dělá.

A na závěr ještě komentář jeho mladé přítelkyně Páji: „Když se bavíme s kamarády, kteří se letos berou a neví, z čeho zaplatí plánovanou dovolenou, tak mám pocit, že po finanční stránce jsme na manželství připraveni daleko lépe než naši vrstevníci“.

Učte své mladé klienty, jak se správně starat o peníze. Je totiž velmi pravděpodobné, že rodiče jim (samozřejmě neúmyslně) předali spoustu špatných příkladů a návyků. Můžete to být právě Vy, kdo jim změní jejich život (nejen ten finanční) k lepšímu.

Petr Pavlásek 

KFP trénink, s.r.o. / KFP online, s.r.o.


*1…Inspirující čtení na letní dovolenou (16. 8. 2018)

*1…Kdy si spočítat, jakou cenu má čas? (30. 8. 2018)

*1…Co by měli znát Vaši (budoucí) rentiéři? (11. 10. 2018)

*2…EKER, H. T.: Jak myslí milionáři, Práh 2006, ISBN 80-7252-135-7 

Petr Pavlásek

Další články

Záznam webináře o AI s Markem Macurou

Máme skvělou zprávu pro finanční poradce :-). Je připraven záznam webináře vedený Markem Macurou. Tento praktický webinář vám nabídne užitečné tipy a konkrétní postupy pro efektivnější práci s finančními nástroji a aplikacemi, zejména pak s využitím AI.

Novinky v AI pro poradce

Zajímá vás AI a aktuální vývoj v této oblasti? Petr Pavlásek vyzpovídal Marka Macuru. Věnovali se aktuálním trendům v oblasti umělé inteligence

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!