Záznam webináře
Rizika korporátních dluhopisů

Níže najdete záznam webináře KFP online z 26. 11. 2020. 

Níže najdete další pomůcky a podklady z webináře

Co si z webináře odnést?

  1. Kvalitní diverzifikované dluhopisy do portfolia patří. V dobách výrazných propadů na akciových trzích nám pomohou mírnit zjitřené emoce klientů. Nasimulujte si na Investiční kalkulačce KFP různé scénáře (100 % akcií, 50 % akcií + 50 % dluhopisů atd.) a podívejte se, jak různá portfolia reagovala v největších krizích (1929 – 1932, 1972 – 1975, 2000 – 2003, 2007 – 2009). Ukažte simulace klientům, kteří chtějí mít příliš agresivní portfolio.

 

  1. Z pohledu rizika je zásadní rozdíl, zda máte dobře diverzifikovaný dluhopisový fond nebo dluhopis jediné společnosti. Každá firma na světě může zkrachovat a její dluhopis nese kreditní riziko. Neházejme však všechny dluhopisy (státní, komunální, HZL, korporátní, malé/nové firmy) do jednoho pytle. Kreditní riziko je samozřejmě mnohem vyšší u firem bez investičního ratingu, či bez ratingu vůbec.

 

  1. Dávejte pozor na falešné argumenty: „Dluhopisy jsou bezpečnější než akcie, prospekt schválila ČNB, máme rating, předchozí emisi jsme v pohodě splatili, dáváme garanci“ (garance je tak silná jako garant).

 

  1. Co dělat před investicí do dluhopisů – dobrým návodem je desatero ČNB. Také doporučujeme vytvořit si vlastní metodiku hodnocení dluhopisových emisí – zefektivní komunikaci s klienty a pomůže Vám jednodušeji „nedoporučit“ nabídku, kterou klient obdržel, aniž byste předem nekorektně očerňovali emitenta dluhopisů.

 

  1. Bezpečnější cestou, jak do portfolia zařadit dluhopisy, jsou dluhopisové fondy nebo dluhopisová ETF. Mají nesrovnatelně lepší diverzifikaci, často vyšší rating a fondy řídí profesionální portfolio manager, který věnuje výběru dluhopisů a řízení rizika mnohem více času než má k dispozici běžný poradce/bankéř.


  2. Dobrou pověst si finanční poradce buduje léta, ztratit ji může za pár minut. Pokud klientovi doporučíte 5 x dluhopis a „pouze“ jedna emise zkrachuje, riskujete svou reputaci. Vždy už budete pro klienta „ten/ta“, který(á) se podepsal(a) pod ztrátu jeho peněz. (Pokud nemáte klienta, který riziku korporátních dluhopisů dobře rozumí a potřebuje spekulace jako investiční adrenalin a vy jste opravdu v roli pouhého zprostředkovatele).

 

  1. Studujte!Využijte čas, který máme nečekaně navíc k dispozici, a vzdělávejte se. Náš tip na knihu, kterou doporučuje Warren Buffett jako základní knihu k obchodu, je Cesta k vítězství. Kniha bývalého legendárního ředitele General Electric Jacka Welche je plná osobních příběhů a nabízí hluboké vhledy, originální myšlení a řešení zásadních problémů, které změní způsob, jakým lidé uvažují o práci.

 

  1. Trénujte! Pro zvyšování odbornosti a poradenských znalostí jsou korporátní dluhopisy vhodným tréninkovým materiálem. Přečtěte si prospekt dluhopisu, podívejte se na organizační strukturu firmy a přečtěte si rizika. Na Justice.cz si podle IČO nebo názvu společnosti vyhledejte firmu, rozklikněte sbírku listin a podívejte se na Rozvahu. Přemýšlejte, jak firma financuje svůj byznys, zda není předlužená, jaké má hospodářské výsledky minulých let a jaký zisk za předchozí rok. Rovněž doporučujeme přečíst výrok auditora (u menších firem nemusí být povinně k dispozici), který může být upozorněním na finanční problémy. Pokud firma dokumenty do sbírky listin nedodává, jedná se o jeden z varovných signálů.

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!