Zajímejte se o to, co je ve fondu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jedno známé investorské pravidlo praví, že bychom měli investovat jen do toho, čemu rozumíme. To znamená, že bychom minimálně měli vědět, do čeho investujeme. Kam směřují naše investice.

Informace o tom, kam investujeme, se nám hodí zejména v těžkých dobách, kdy se na trhu děje něco nepříjemného a když jsou noviny zaplaveny titulky o poklesech. Možná si pamatujeme na zprávy typu:

  • „Po referentu o Brexitu britské akcie padají o X %“
  • „Ropná havárie v mexickém zálivu, akcie British Petrol padají“
  • „Ceny ropy jsou záporné, akcie ropných společností padají“
  • „Ceny na pražské burze jsou rekordně nízké / vysoké“
  • „Politická nejistota v Turecku, akcie padají“
  • „Problémy společnosti XY, její akcie padají“.

V tuto chvíli je potřeba vědět, jak moc se podobné zprávy dotýkají našich investic. Jsou pro ně vůbec relevantní? Kolik vlastně držíme akcií British Petrol, Volkswagen, tureckých akcií, českých akcií…

U fondů jsme schopni zpravidla jednoduše najít údaje, které hovoří o

  • 10 největších pozicích,
  • největších regionech a
  • sektorovém rozložení.

Z toho ale ještě nemusíme vyčíst vše potřebné. Pokud se objeví zprávy,
že má například společnost Arca problémy se splácením dluhopisů, bude nás zajímat, jestli náš dluhopisový fond tyto dluhopisy má a případně kolik. Z běžných údajů o fondu se jen dozvíme, že zmíněné dluhopisy nejsou v TOP 10, ale to je tak všechno.

V některých případech se hodí jít do větší hloubky a zjistit si větší detail složení portfolia. K tomu nám může pomoci výroční zpráva, kde najdeme složení portfolia např. ke konci roku. Tato informace není úplně čerstvá, ale přeci jen mám pomůže. Máme představu o tom, jestli fond měl nebo neměl zmíněné dluhopisy.

Co je ve světovém ETF

V případě ETF je informace o dostupnosti portfolia jednodušší. Stačí si najít složení akciového indexu a v něm si najít potřebné informace.

Například na stránkách State Street Global Advisors (ssga.com) najdeme složení indexů až po jednotlivé pozice. Data se dají navíc stáhnout do excelu, tak se v nich velmi dobře vyhledává.

Například se můžeme podívat dovnitř ETF, které je vázáno na index MSCI ACWI.

Díky tomu můžeme například zjistit, že díky investici do světového ETF vlastníme akcie British Petrol, ale tvoří jen 0,14 % našeho akciového portfolia. Takže když budou noviny plné titulků, že akcie společnosti padají, víme, že to naše investice ohrožuje jen z malé části. Stejně tak si můžeme zjistit, že máme akcie Volkswagen, ale máme jich jen 0,09 % a tak dále. Jinak největší akciové společnosti obsažené v indexu jsou:

Máme také české akcie?

Typicky se ukazuje rozložení investice podle jednotlivých zemí.
Je proto těžké zjistit, kolik máme např. českých akcií.

Při pohledu dovnitř vidíme, že české akcie máme a mají podíl 0,012 % z celkové investice. Takže při investici 1 mil. Kč do ETF na české akcie připadá objem 112 Kč. Tyto akcie jsou reprezentovány společnostmi Komerční banka, ČEZ a Moneta.

Jen pro zajímavost, ČR nemá úplně nejmenší zastoupení. Ještě menší je Kypr, Egypt a Pákistán.

Až budou problémy třeba v Rusku nebo Turecku a jejich akcie budou padat, můžeme si zjistit, jakou mají tyto země váhu na našich investicích. (Rusko 0,03 % a Turecko 0,02 %).

10 největších zemí v indexu:

Jaké máme sektory

Někdy se setkáváme s požadavkem klienta: Neměli bychom investovat do zdravotnictví, technologií, nemovitostí nebo komodit?

Odpověď může znít: do těchto sektorů již dnes investujeme!

Například informační technologie jsou ve světovém ETF zastoupeny z 21 % a zdravotnictví z 11 %. Podíl těchto sektorů odpovídá jejich významu, resp. tržní kapitalizaci firem.

Některá populární odvětví jsou malá

Sektory se dále ještě dělí na odvětví. Například „Health care“ v sobě obsahuje farmaceutické firmy, poskytovatele zdravotnické péče nebo biotechnologie. Samotné biotechnologie mají podíl jen 1,6 % na celkovém indexu. Pokud se někde bavíme o fondu, který je zaměřený pouze na biotechnologie, je dobré si uvědomit, že se bavíme jen o velmi malé části akciového trhu a o velmi úzkém odvětví.

Složení některých sektorů pro nás může být překvapivé. Pod sektorem „Financials“ si představíme zejména banky. Ano, banky do tohoto sektoru patří, ale netvoří ani polovinu. Další velkou část koláče tvoří pojišťovny nebo investiční společnosti.

Doporučujeme Vám, abyste se (alespoň někdy) podívali dovnitř produktů, které prodáváte. Abyste se přiblížili myšlence „Investuji jen do toho, čemu rozumím“. Pomůže Vám to reagovat na situace, které dění na trhu přináší.

Pokud jste členy KFP online klubu, v členské sekci kromě článku najdete i databázi v MSCI ve formátu xlsx, kde si můžete jednotlivé pozice filtrovat a vyhledávat.

Pokud jste členy KFP online klubu, v členské sekci kromě článku najdete i databázi ETF MSCI ve formátu xlsx, kde si můžete jednotlivé pozice filtrovat a vyhledávat. Člen nejste? Více se o KFP online klubu dozvíte ZDE

Petr Syrový

Článek zveřejněn v květnu 2021

Petr Syrový

Další články

12 skvělých důvodů, proč…

… vstoupit do KFP online klubu 2023 24. 1. 2023 startuje nový ročník KFP online klubu. Máme za sebou úspěšné ročníky 2021

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!