Proč se říká, že očekávaný výnos akcií je 10 % p.a.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

V učebnicích i některých informačních materiálech se uvádí, že očekávaný výnos akciových investic je 10 % p.a. Kde se toto číslo vzalo a jak mu rozumět?

Samozřejmě, že nevíme, kolik vydělají akcie za rok nebo třeba za 10 let. Při investování se ale pracuje s předpokládaným zhodnocením. Pokud investor do čehokoli investuje, musí předpokládat nějaký výnos a podle toho se rozhoduje. Samozřejmě, že realita pak může být jiná a může se lišit od předpokladů.

Při stanovení očekávaného výnosu se vychází z chování investice v minulosti. Pro akciový trh se berou data z trhu USA za posledních cca 100 let. Jedná se tedy o historický průměrný dlouhodobý výnos. Tento výnos od roku 1920 do roku 2019 byl 10,1 % p.a.
Ještě je třeba dodat, že tento výnos je spočítaný včetně dividend. Připočtení dividend a jejich průběžné reinvestování je rozumné, pokud chceme měřit dlouhodobé výnosy. Investoři dividendy inkasují a ty jim navyšují výnosy. Bylo by tedy chybou na dividendy zapomínat.
Pozor na to, že některé indexy se počítají z cen akcií a dividendy tedy nezobrazují. Indexy bez dividend se nehodí pro srovnávání dlouhodobých výnosů.

Výnosy jsou v USD, protože jsou vzaty z amerického trhu a v domácí měně. Kdybychom měřili výnosy v jiných měnách, změnily by se o směnné kurzy.

Výnosy indexu neobsahují žádné poplatky. Jsou to tedy teoretické ideální výnosy, které jsou pro reálného investora nedosažitelné.

Protože se jedná o historické průměrné dlouhodobé výnosy, bude se výnos například v příštích 10 letech od průměrné hodnoty 10,1 % lišit. Však i v minulosti byla období, kdy byl výnos 0 % p.a. nebo také 20 % p.a. Někdy byl výnos vyšší než průměr, jindy nižší.

Investory ale nezajímá jen průměrný nominální výnos, ale výnos nad inflaci. Ten byl u akcií v průměru 7,3 % p.a.

Ještě doplňme, že výnos dluhopisů (státních 10letých dluhopisů USA) byl v minulých 100 letech 4,9 % nominálně a 2,2 % reálně. Dluhopisy tedy v průměru překonávaly inflaci. Peněžní trh (státní pokladniční poukázky USA) dosáhly výnosu 3,4 % p.a. nominálně a 0,7 % reálně.
Proto se říká, že peněžní trh v průměru pokrývá inflaci. I zde se ve slovíčku „v průměru“ skrývá „někdy ano, někdy ne“.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 6. 8. 2019

Petr Syrový

Další články

Záznam webináře o AI s Markem Macurou

Máme skvělou zprávu pro finanční poradce :-). Je připraven záznam webináře vedený Markem Macurou. Tento praktický webinář vám nabídne užitečné tipy a konkrétní postupy pro efektivnější práci s finančními nástroji a aplikacemi, zejména pak s využitím AI.

Novinky v AI pro poradce

Zajímá vás AI a aktuální vývoj v této oblasti? Petr Pavlásek vyzpovídal Marka Macuru. Věnovali se aktuálním trendům v oblasti umělé inteligence

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!