Proč se říká, že očekávaný výnos akcií je 10 % p.a.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

V učebnicích i některých informačních materiálech se uvádí, že očekávaný výnos akciových investic je 10 % p.a. Kde se toto číslo vzalo a jak mu rozumět?

Samozřejmě, že nevíme, kolik vydělají akcie za rok nebo třeba za 10 let. Při investování se ale pracuje s předpokládaným zhodnocením. Pokud investor do čehokoli investuje, musí předpokládat nějaký výnos a podle toho se rozhoduje. Samozřejmě, že realita pak může být jiná a může se lišit od předpokladů.

Při stanovení očekávaného výnosu se vychází z chování investice v minulosti. Pro akciový trh se berou data z trhu USA za posledních cca 100 let. Jedná se tedy o historický průměrný dlouhodobý výnos. Tento výnos od roku 1920 do roku 2019 byl 10,1 % p.a.
Ještě je třeba dodat, že tento výnos je spočítaný včetně dividend. Připočtení dividend a jejich průběžné reinvestování je rozumné, pokud chceme měřit dlouhodobé výnosy. Investoři dividendy inkasují a ty jim navyšují výnosy. Bylo by tedy chybou na dividendy zapomínat.
Pozor na to, že některé indexy se počítají z cen akcií a dividendy tedy nezobrazují. Indexy bez dividend se nehodí pro srovnávání dlouhodobých výnosů.

Výnosy jsou v USD, protože jsou vzaty z amerického trhu a v domácí měně. Kdybychom měřili výnosy v jiných měnách, změnily by se o směnné kurzy.

Výnosy indexu neobsahují žádné poplatky. Jsou to tedy teoretické ideální výnosy, které jsou pro reálného investora nedosažitelné.

Protože se jedná o historické průměrné dlouhodobé výnosy, bude se výnos například v příštích 10 letech od průměrné hodnoty 10,1 % lišit. Však i v minulosti byla období, kdy byl výnos 0 % p.a. nebo také 20 % p.a. Někdy byl výnos vyšší než průměr, jindy nižší.

Investory ale nezajímá jen průměrný nominální výnos, ale výnos nad inflaci. Ten byl u akcií v průměru 7,3 % p.a.

Ještě doplňme, že výnos dluhopisů (státních 10letých dluhopisů USA) byl v minulých 100 letech 4,9 % nominálně a 2,2 % reálně. Dluhopisy tedy v průměru překonávaly inflaci. Peněžní trh (státní pokladniční poukázky USA) dosáhly výnosu 3,4 % p.a. nominálně a 0,7 % reálně.
Proto se říká, že peněžní trh v průměru pokrývá inflaci. I zde se ve slovíčku „v průměru“ skrývá „někdy ano, někdy ne“.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 6. 8. 2019

Další články

20 % sleva na vybrané kurzy

Slevové šílenství je na celém internetu. Spoustu nesmyslných slev na věci, které nepotřebujete. Pokud chcete investovat do toho důležitého, tedy do vašich

Nový produkt pro finanční profíky od KFP

Řešíte s klienty investování jejich peněz?Daří se Vám s klienty pravidelně komunikovat a být v kontaktu?Přemýšlíte co a jak komunikovat potenciálním klientům?

Jana Daniela Šabatková hostem KFP podcastu

Dalším hostem našeho podcastu je šéfku marketingu firmy IVECO Česká a Slovenská republika Janu Danielu Šabatkovou. Prozradí Vám například, jak budovat osobní

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!