Investice do jednoho dluhopisu je velmi riziková

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

O rizikovosti investice do jednoho dluhopisu jsme na školeních mluvili často. Nyní se pokusíme dát Vám do rukou další argumenty, které můžete při uvažování o rizikovosti investice do jednoho dluhopisu použít. Ne všechny argumenty se hodí na všechny dluhopisy. Vždy si vyberte ty správné.

Nízké úrokové sazby ženou klienty do dobrodružství

Z nízkých úrokových sazeb jsou někteří klienti zoufalí a zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Ztrácí ostražitost a vrhají se do produktů, které by je za běžných okolností vůbec nenapadly. Pokud by byly sazby v bankách na termínovaných vkladech třeba 5 %, málokdo by hledal investice s výnosem například 7 %, ale s daleko věším rizikem.

Pohled na nulové úroky a rostoucí inflaci v lidech budí pocit, že musí rychle něco udělat. A když banka slibuje výnos jen např. 1 %, jdou k někomu, kdo slibuje třeba 5 %. Bohužel ale neřeší rozdíl mezi vkladem a investicí do dluhopisu.

Pohádka o cukrárně

Kdo jste prošel našimi školeními, jistě si pamatujete „Pohádku o cukrárně“. Na příběhu jsme si ukazovali, jak si malá firma chce půjčit peníze pro svůj rozvoj. Když se na školeních ptáme, kdo by cukrárně půjčil za krásných 5 %, nikdo se nehlásí. U nabídky za 10 % se občas někdo přihlásí, ale je to spíše proto, že se mu zželelo lektora, než že by se jednalo o skvělou příležitost.

Občas se na školení i ptáme, jestli by půjčili neznámému pánovi v obleku, který by je zastavil na ulici a nabídl se, že za půjčených 10 000 Kč dá roční úrok 5 %. Posluchači na nás koukají jako na blázny. Přitom něco podobného dělají lidé se svými penězi. Investice do firemních dluhopisů je podobná. Jen se neinvestuje 10 tisíc, ale třeba 100 tisíc. Jen se nepůjčuje pánovi v obleku, ale firmě, která si vytiskla letáček, nebo udělala internetové stránky.

Pokud půjčujeme jakékoli firmě, je vhodné si o této firmě něco zjistit. A nejlépe ne z jejich vlastních zdrojů. Zde se samozřejmě pochválí, protože potřebují od investorů získat jejich peníze. Lepší je podívat se na nezávislé zdroje, tedy například na www.justice.cz a najít si základní informace o firmě.

Velmi často se stane, že narazíme na firmu, která
· je nově založená (letos nebo loni),
· je ve ztrátě nebo má dokonce záporné vlastní jmění,
· neposkytuje o sobě žádné informace.
Takové firmy působí nedůvěryhodně a své peníze bych takové firmě nepůjčil.

Zisky moje, riziko Vaše

Některé projekty, na které jsme narazili, působily dojmem, že se drží strategie: „pokud to vydělá, jsou zisky majitelů, pokud to zkrachuje, jsou ztráty investorů“. Jednalo se například o čerstvě založené s.r.o., které peníze z dluhopisů investovalo do nemovitostí nebo do komodit, případně do zlata. Pokud investice do nemovitostí, komodit, zlata vyjde, jsou zisky majitele. Pokud ne a s.r.o. třeba zkrachuje, nebude to majitele příliš bolet. Zvlášť v případě, že majitel šikovně diverzifikuje a takových s.r.o. má několik.

Pokračování článku je k dispozici pouze pro členy KFP online klubu

Petr Syrový, KFP 

P.S.  
Máte dotazy k rizikům či jiné otázky na téma korporátní dluhopisy? Zveme Vás na webinář KFP online klubu, který proběhne 23. 3. 2021 od 9:00 do 11:00 s hostem KFP Martinem Dočekalem.  

Petr Syrový

Další články

12 skvělých důvodů, proč…

… vstoupit do KFP online klubu 2023 24. 1. 2023 startuje nový ročník KFP online klubu. Máme za sebou úspěšné ročníky 2021

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!