5 % znamená jeden z dvaceti

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Jednoduchá matematika. Přesto dostáváme jiný pohled na rizikovost investice. 5 % výnosu vypadá hezky. Zároveň to ale znamená, že když zkrachuje jeden projekt z dvaceti, jsme na nule.

Některé investice nabízí fixní výnos, který na první pohled vypadá lákavě. Například 5 % p.a. Jedná se přitom o investice do dluhopisů nebo do různých projektů.

Do oka mi padla nabídka jedné společnosti, která nabízí investorům: Vyberte si projekt na výstavbu nové nemovitosti, půjčte nám peníze s výnosem 5 %. My tyto peníze od mnoha investorů shromáždíme a půjčíme developerovi a ten za ně postaví nový dům. Ten pak prodá a peníze Vám vrátí se zhodnocením 5 % za rok. Samozřejmě existuje riziko, že se cokoli v projektu nepovede a peníze se nevrátí dle plánu. Možná jen později, možná se jich vrátí méně, možná se nevrátí vůbec.

Pokud by se nepovedl jeden projekt z dvaceti a my přišli o peníze, jsme na svém. Výnosy by byly nula. Abychom byli v zisku, potřebujeme úspěšnost 20 z 20. při úspěšnosti 19 z 20 jsme na svém (a nemá cenu investovat), při úspěšnosti 18 z 20 jsme ve ztrátě.

A tak se můžeme ptát: „Budou mít vyšší úspěšnost než 19 projektů z 20?“

Ano, je to jen takové pocitové hodnocení rizika. Pro správné hodnocení bychom to museli udělat minimálně tak poctivě, jak to dělají banky při poskytování úvěru. Ale i tento jednoduchý pohled říká, že bychom museli být úspěšní v drtivě většině případů a že si nemůžeme dovolit nějaké zaváhání.

Když si ještě řekneme, že můžeme mít jednoduché a bezpracné výnosy z termínovaných vkladů např. 1,5 %, pak výše zmíněná investiční příležitost dává nadvýnos jen 3,5 % p.a. To znamená, že by nám muselo vyjít cca 29 projektů ze 30. Pak bychom měli výnos z naší investice 1,5 % p.a. Při investici do půjček za 5 % s tím máme více práce (pro někoho zábavy) a více nervů (pro někoho adrenalinu).

Podobně můžeme nahlížet na další produkty na trhu. Například na P2P půjčky, kde si půjčují lidé vzájemně „již od 2,99 % p.a.“. Jestli si někdo půjčí za 2,99 % p.a., musí mu někdo za 2,99 % půjčit. Bod zvratu je zde „jeden ze 33 půjček“ a jsem na nule. Pokud se chci dostat alespoň na výnos 1,5 % p.a., která mohu mít na termínovaném vkladu bez práce/zábavy, nervů/adrenalinu, mohu si dovolit ztratit jen na jedné půjčce z 67.

Tip: zkusme u půjček převést nabízený výnos na požadovanou jistotu investice.  

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 13. 10. 2020

Další články

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!