5 % znamená jeden z dvaceti

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jednoduchá matematika. Přesto dostáváme jiný pohled na rizikovost investice. 5 % výnosu vypadá hezky. Zároveň to ale znamená, že když zkrachuje jeden projekt z dvaceti, jsme na nule.

Některé investice nabízí fixní výnos, který na první pohled vypadá lákavě. Například 5 % p.a. Jedná se přitom o investice do dluhopisů nebo do různých projektů.

Do oka mi padla nabídka jedné společnosti, která nabízí investorům: Vyberte si projekt na výstavbu nové nemovitosti, půjčte nám peníze s výnosem 5 %. My tyto peníze od mnoha investorů shromáždíme a půjčíme developerovi a ten za ně postaví nový dům. Ten pak prodá a peníze Vám vrátí se zhodnocením 5 % za rok. Samozřejmě existuje riziko, že se cokoli v projektu nepovede a peníze se nevrátí dle plánu. Možná jen později, možná se jich vrátí méně, možná se nevrátí vůbec.

Pokud by se nepovedl jeden projekt z dvaceti a my přišli o peníze, jsme na svém. Výnosy by byly nula. Abychom byli v zisku, potřebujeme úspěšnost 20 z 20. při úspěšnosti 19 z 20 jsme na svém (a nemá cenu investovat), při úspěšnosti 18 z 20 jsme ve ztrátě.

A tak se můžeme ptát: „Budou mít vyšší úspěšnost než 19 projektů z 20?“

Ano, je to jen takové pocitové hodnocení rizika. Pro správné hodnocení bychom to museli udělat minimálně tak poctivě, jak to dělají banky při poskytování úvěru. Ale i tento jednoduchý pohled říká, že bychom museli být úspěšní v drtivě většině případů a že si nemůžeme dovolit nějaké zaváhání.

Když si ještě řekneme, že můžeme mít jednoduché a bezpracné výnosy z termínovaných vkladů např. 1,5 %, pak výše zmíněná investiční příležitost dává nadvýnos jen 3,5 % p.a. To znamená, že by nám muselo vyjít cca 29 projektů ze 30. Pak bychom měli výnos z naší investice 1,5 % p.a. Při investici do půjček za 5 % s tím máme více práce (pro někoho zábavy) a více nervů (pro někoho adrenalinu).

Podobně můžeme nahlížet na další produkty na trhu. Například na P2P půjčky, kde si půjčují lidé vzájemně „již od 2,99 % p.a.“. Jestli si někdo půjčí za 2,99 % p.a., musí mu někdo za 2,99 % půjčit. Bod zvratu je zde „jeden ze 33 půjček“ a jsem na nule. Pokud se chci dostat alespoň na výnos 1,5 % p.a., která mohu mít na termínovaném vkladu bez práce/zábavy, nervů/adrenalinu, mohu si dovolit ztratit jen na jedné půjčce z 67.

Tip: zkusme u půjček převést nabízený výnos na požadovanou jistotu investice.  

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 13. 10. 2020

Další články

20 % sleva na vybrané kurzy

Slevové šílenství je na celém internetu. Spoustu nesmyslných slev na věci, které nepotřebujete. Pokud chcete investovat do toho důležitého, tedy do vašich

Nový produkt pro finanční profíky od KFP

Řešíte s klienty investování jejich peněz?Daří se Vám s klienty pravidelně komunikovat a být v kontaktu?Přemýšlíte co a jak komunikovat potenciálním klientům?

Jana Daniela Šabatková hostem KFP podcastu

Dalším hostem našeho podcastu je šéfku marketingu firmy IVECO Česká a Slovenská republika Janu Danielu Šabatkovou. Prozradí Vám například, jak budovat osobní

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!