Raději draze než vůbec

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Akcie jsou teď drahé, nemáme raději počkat? A tak mnoho lidí čeká a čeká a čeká a nakonec neinvestuje vůbec. Je ale lepší koupit i za vysoké ceny než nekoupit vůbec.

Trhy kolísají. Někdy jsou drahé a jindy jsou levné. Rozdíl v cenách je jen během roku v průměru 27 %. (Když bereme rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou akciového trhu během kalendářního roku.) To je ale jen průměr. Jsou i divoké roky, kdy je rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší cenou třeba také více než 50 %. Viz graf

Tyto rozdíly během roku by nás mohli vést k myšlence, že kdybychom uměli poznat, kdy jsou akcie levně a kdy drahé, mohli bychom vydělat.

Bohužel to tak nefunguje:

Za prvé: není možné poznat, kdy jsou trhy levné a kdy drahé. Často se hovoří o tom, že jsou trhy drahé a ony jsou ještě dražší

Za druhé: U dlouhodobých investic je to jedno. Udělali jsme si malý pokus.

Vyzkoušeli jsme si, jak by dopadl investor při 20leté investici do akciových fondů v následujících hypotetických scénářích:

  1. Nákup za nejnižší možnou cenu v daném roce
  2. Nákup za nejvyšší možnou cenu v daném roce
  3. Nákup za průměrnou cenu
  4. Nákup hned první den
  5. Nákup poslední den v roce
blank

Výsledky jsou zobrazené v grafu.

I kdyby byl investor génius a povedlo se mu nakoupit za nejnižší cenu v daném roce, dosáhl by jen o 0,7 % vyššího výnosu než při nákupu za cenu průměrnou.

Kdyby byl investor smolař a nakoupil za tu nejhorší cenu v daném roce, dosáhl by výnosu jen o 0,6 % horšího než při nákupu za cenu průměrnou.

Zajímavé je i to, že při nákupu hned první obchodní den v roce dostáváme dobré výsledky a není nutné čekat na pokles ceny.

Rozdíl mezi nákupem za nejlepší cenu a za průměrnou cenu je malý a nemá cenu cekat na nejlepší cenu. Nehledě na to, že trefit nejlepší cenu neumíme. A když budeme mít smůlu a nakoupíme za nejvyšší cenu v roce, stejně jsme dosáhli dobrých výnosů.

Nejhorší strategie je čekat, čekat a neinvestovat. Tato strategie má nižší dlouhodobé výnosy než nákup za nejvyšší možné ceny.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 2.7.2019

Další články

blank

Jak budete vzpomínat na rok 2020?

Včera mi jeden z letošních účastníků kurzu EFA říkal pěkný vtip. Baví se dva kamarádi v roce 2050 u piva a jeden z nich povídá:

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!