Roste inflace, rostou sazby. Dluhopisové fondy klesají

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

V říjnu se zveřejnila inflace za měsíc září a zároveň ČNB zvýšila úrokové sazby. Tentokrát o 0,75 procentního bodu. Jak vyšší inflace, tak růst úrokových sazeb, jsou špatné zprávy pro dluhopisové fondy.

Zkušenosti nebo znalosti nám pomohou některé věci ve financích předpovědět. Často mají klienti nebo nezkušení poradci zkreslené představy. Opírají se o své krátké zkušenosti a některé věci ještě nezažili. Chybějící zkušenosti se dají doplnit buď dobrými znalostmi nebo se můžeme poučit z historie. To, že jsme některé věci nezažili neznamená, že bychom se nemohli poučit ze zkušeností cizích.

Jedním z příkladů je současný pokles dluhopisových fondů. Dluhopisové fondy, které nakupovaly dluhopisy s nízkým kreditním rizikem na českém trhu, zažívají poklesy. Například fond NN (L) International Czech Bond za poslední rok poklesl o více než 9 %. (Viz graf)

Výnos fondu NN (L) International Czech Bond za poslední rok.
Zdroj: https://cz.nnfondy.eu/cs/nn-fondy/prehled-fondu/nn-l-international-czech-bond-p-cap-czk/50#tab2

Dluhopisové investice přitom byly pro některé poradce a klienty synonymem stability a jistoty. Nyní jsou překvapeni, co to ty dluhopisy provedly.

Pokud by poradci (klienti) měli zkušenosti, a to buď své nebo cizí, nebyli by překvapeni. Samozřejmě je nemožné (nebo aspoň těžké) předpovědět pokles přesně. Nikdo neví, kdy k němu dojde a jak velký bude. Dalo se ale předpokládat, že k němu někdy dojde. Neplatí, že dluhopisové investice jsou jisté, stabilní a nemohou prodělat.

Kdo měl zkušenosti, nebyl překvapen

Kdo má na trhu větší zkušenosti, nezažívá pokles dluhopisových investic poprvé. Například před nemovitostní krizí rostly úrokové sazby a klesaly ceny dluhopisů.

I ve světě bylo v minulosti běžné, že dluhopisy měly období, kdy prodělaly.

To můžeme vidět například na amerických státních dluhopisech. Pro ty v minulosti platilo, že většinou vydělávaly. Typický výnos této investice byl 0 % až 5 %, případně 5 % až 10 %. Ale jistotu tato investice nepřinesla. Zažila si roky, kdy hodnota dluhopisové investice klesla. Pokles nastal asi v 17 % případů. To je v průměru 1krát za 6 let. Ve 4 % případů (1krát za 25 let) poklesly státní dluhopisy o více než 5 %. (Viz graf)

Histogram výnosů do státních dluhopisů USA na dobu 1 roku. Data z let 1920-2021
Zdroj: kalkulačka KFP online

Pokračování článku je k dispozici pouze pro členy KFP online klubu. Celé znění článku najdete v uzamčené členské sekci KFP online klubu. Chcete být členem? Měsíční členství si můžete objednat zde.

Petr Syrový
KFP online

P.S. více o kalkulačkách KFP zde.

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!