Poučení z krizového vývoje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Akciové trhy se vrátily zpět na své historicky nejvyšší hodnoty. Pro mnoho poradců a jejich klientů to byly první velké poklesy, které si na vlastní kůži vyzkoušeli. Jaké si můžeme vzít poučení pro příští období?

Akciové trhy se vrátily zpět. Záleží ale na tom, jaké akciové trhy máme
na mysli a v jaké měně. Pokud bychom měřili výkon trhů v USD a dívali se na americký trh, byli bychom zpět. Tento přístup mají novináři, kteří čerpají údaje ze světových médií nebo se dívají na indexy.

Výnos světových akcií v USD od vrcholů 20. 2. 2020

Pokud bychom se dívali na výnosy v CZK, ještě bychom úplně zpět nebyli. Od 20. 2. 2020, kdy trhy dosáhly maxim, nám koruna vůči dolaru posílila. Díky posílení koruny a oslabení dolaru nám k maximům ještě trochu zbývá.

Záleží tedy, jestli se na výnosy díváme v USD nebo CZK. Záleží na tom, v jaké měně investujeme, resp. jestli jsou investice do cizí měny zajištěny nebo ne.

Výnos světových akcií v CZK od vrcholů 20. 2. 2020

Jaká si můžeme vzít poučení?

 • Poklesy k akciovému trhu patří. Počítejme s nimi.
  Často se mluví o riziku akciového trhu a poradci a klienti k tomu přistupují způsobem: „Někdy se to teoreticky může stát.“ Poklesy na trhu ale nejsou rizikem, které možná hrozí. Poklesy jsou jistotou. Určitě k nim někdy dojde. Vždy na ně buďme připraveni a vždy si představujme, co bychom dělali, kdyby akcie byly zítra o 30 % dole. Protože se toho někdy dočkáme.
 • Investujeme dle plánu
  Investice dle plánu, který počítá i s dlouhodobými cíli nám pomáhá poklesy trhů překonávat. Akcie máme proto, že potřebujeme řešit dlouhodobé cíle. Nemáme je proto, že nám pomohou za 2, 3 nebo 5 let překonat inflaci. Nekupujeme je kvůli minulým výnosům…
 • V době propadů se stále držme plánu
  Investujeme stále podle plánu. Akcie jsme kupovali, aby nám pomohly splnit cíle. To platí i v dobách poklesů. Akcie stále máme proto, že nám pomohou ke splnění cílů.
 • Když jsou akcie levné, je dobré je prodat nebo koupit?
  Akcie dlouhodobě chceme. Co máme dělat, když jsou ceny nízké? Koupit nebo prodat? Z tohoto pohledu je rozhodování jasné. Kdo ale akcie koupil proto, že mu pomohou vydělat, má jiný pohled. Chtěl vydělat, nefunguje to, prodává.
 • Nikdy nevíme, kdy propady trhů skončí a kdy se trhy vrátí zpět. Neslibujme rychlé zotavení.
  Nikdy neslibujme, že se trhy otočí a že se brzo vrátí zpět. Trhy mohou klesnout o 10 % a pak o dalších 10 % a pak o dalších 10 %… Vždy mluvíme o budoucnosti ve dvou alternativách: ceny mohou růst nebo klesat. Pokud budou ceny klesat, můžeme nižší ceny využít k dalším nákupům
 • Při investování zohledňujme emoce investorů
  Než se pustíme do investic, zkoumejme emoce (své nebo klientů). Buďme připraveni na to, že akcie mohou klesnout o 30 % i více. A mohou v poklesu zůstat třeba 2-5 let. Nemusí se tak rychle zotavit, jako se jim to povedlo nyní.
 • Nikdy nevíme, kdy přijde další podobný propad. (Nejspíše se ho ale někdy dočkáme.)
  Nepodlehněme dojmu, že krizi máme za sebou. Možná ano, možná ne. Na poklesy buďme připraveni stále.
 • Diverzifikujme, snížíme riziko velkého propadu.
  Diverzifikace nám pomáhá vyhnout se investicím, které mají hlubší pokles a pomalejší zotavení. (viz graf)

Na školeních jsme se setkávali s tím, že poslední velké propady trhů v roce 2008 a 2009 většina poradců a jejich klientů nezažila. Pod rizikem trhů si představovali jen malé kolísání, případně poklesy cca 10 %, které po pár měsících vymizí. Neuměli si představit to, co předvedly trhy v roce 2020. Tyto poklesy nám připomněly, co také akciové trhy umí. Mějme to při investicích do akcií na paměti.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 18. 8. 2020

Petr Syrový

Další články

Novinky v AI pro poradce

Zajímá vás AI a aktuální vývoj v této oblasti? Petr Pavlásek vyzpovídal Marka Macuru. Věnovali se aktuálním trendům v oblasti umělé inteligence

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!