Poločas rozpadu peněz vlivem inflace

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Inflace znehodnocuje peníze. To víme, jen si to možná ne vždy dostatečně uvědomujeme. Finanční učebnice a finanční matematika říkají: „Když bude inflace v průměru 3 % p. a., peníze ztratí za 25 let přibližně polovinu své hodnoty (53 %)“. Jak to ale bylo ve skutečnosti?

Příklady z učebnic vždy operují s předpokladem: „Když bude průměrná inflace 2 %, 3 %…“ Pak opravdu vychází, že při inflaci 2 % – 3 % investice ztratí 50 % své hodnoty za 20-30 let. Čas 20-30 let můžeme používat jako jednoduché základní pravidlo.

Pojďme se podívat na reálná data. Jak to bylo v minulosti? Ukažme si to
na příkladu inflace v USA, kde máme historická data za více než 100 let.

Za jak dlouho by naše peníze měly poloviční hodnotu, kdybychom je nechali ležet bez zhodnocení a kdyby je znehodnocovala inflace?
Odpověď je v grafu.

Graf nám zpřesňuje základní pravidlo 20-30 let a je vidět, že někdy platí a jindy ne. Jako u všech jednoduchých pravidel 😊.

Byly doby, kdy byla inflace nízká. Kdy byla dokonce deflace. To bylo například v dobách Velké hospodářské krize. Peníze uložené v roce 1927 ztratily polovinu hodnoty za dlouhých 40 let. V dobách, kdy byla vyšší inflace, došlo k znehodnocení peněz daleko rychleji. Třeba již za 15 let nebo také za 10 let. V posledních dekádách se inflace v USA vrací k hodnotám kolem 2 % – 3 % p.a. To znamená, že platilo pravidlo 20-30 let.

Riziko inflace znamená:

  1. Je-li inflace mírná a platí-li optimistické předpoklady, ztratí peníze polovinu své hodnoty „až“ za 20-30 let
  2. Často byla inflace vyšší než 2 % – 3 % a pak peníze ztratí polovinu hodnoty třeba za 10-15 let.

Inflace je jedním z rizik, které ovlivňuje naše úspory a je potřeba se s ním vypořádat. Kvůli inflaci neexistuje bezpečná a bezriziková investice.
I termínované vklady nebo peníze v pokladničce jsou rizikově investovány. Je zde riziko, že o ně přijdeme.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 9. 6. 2020

P.S.
Myšlenky z článku byly jedním z témat našeho nového kurzu Investiční akademie KFP online
P.S.S.
Vzhledem k tomu, že všechny online kurzy Investiční akademie nahráváme a záznamy jsou následně k dispozici včetně materiálů a prezentací, je možno do tréninku vstoupit kdykoliv zde https://www.kfponline.cz/akademie/

Další články

blank

Jak budete vzpomínat na rok 2020?

Včera mi jeden z letošních účastníků kurzu EFA říkal pěkný vtip. Baví se dva kamarádi v roce 2050 u piva a jeden z nich povídá:

blank

Postavte si vlastní zajištěný fond

Úrokové sazby jsou nízké a investoři hledají možnosti, kde by dosáhli na vyšší výnos. Zároveň se ale nechtějí pouštět do rizik akciového

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!