Poločas rozpadu peněz vlivem inflace

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Inflace znehodnocuje peníze. To víme, jen si to možná ne vždy dostatečně uvědomujeme. Finanční učebnice a finanční matematika říkají: „Když bude inflace v průměru 3 % p. a., peníze ztratí za 25 let přibližně polovinu své hodnoty (53 %)“. Jak to ale bylo ve skutečnosti?

Příklady z učebnic vždy operují s předpokladem: „Když bude průměrná inflace 2 %, 3 %…“ Pak opravdu vychází, že při inflaci 2 % – 3 % investice ztratí 50 % své hodnoty za 20-30 let. Čas 20-30 let můžeme používat jako jednoduché základní pravidlo.

Pojďme se podívat na reálná data. Jak to bylo v minulosti? Ukažme si to
na příkladu inflace v USA, kde máme historická data za více než 100 let.

Za jak dlouho by naše peníze měly poloviční hodnotu, kdybychom je nechali ležet bez zhodnocení a kdyby je znehodnocovala inflace?
Odpověď je v grafu.

Graf nám zpřesňuje základní pravidlo 20-30 let a je vidět, že někdy platí a jindy ne. Jako u všech jednoduchých pravidel 😊.

Byly doby, kdy byla inflace nízká. Kdy byla dokonce deflace. To bylo například v dobách Velké hospodářské krize. Peníze uložené v roce 1927 ztratily polovinu hodnoty za dlouhých 40 let. V dobách, kdy byla vyšší inflace, došlo k znehodnocení peněz daleko rychleji. Třeba již za 15 let nebo také za 10 let. V posledních dekádách se inflace v USA vrací k hodnotám kolem 2 % – 3 % p.a. To znamená, že platilo pravidlo 20-30 let.

Riziko inflace znamená:

  1. Je-li inflace mírná a platí-li optimistické předpoklady, ztratí peníze polovinu své hodnoty „až“ za 20-30 let
  2. Často byla inflace vyšší než 2 % – 3 % a pak peníze ztratí polovinu hodnoty třeba za 10-15 let.

Inflace je jedním z rizik, které ovlivňuje naše úspory a je potřeba se s ním vypořádat. Kvůli inflaci neexistuje bezpečná a bezriziková investice.
I termínované vklady nebo peníze v pokladničce jsou rizikově investovány. Je zde riziko, že o ně přijdeme.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 9. 6. 2020

P.S.
Myšlenky z článku byly jedním z témat našeho nového kurzu Investiční akademie KFP online
P.S.S.
Vzhledem k tomu, že všechny online kurzy Investiční akademie nahráváme a záznamy jsou následně k dispozici včetně materiálů a prezentací, je možno do tréninku vstoupit kdykoliv zde https://www.kfponline.cz/akademie/

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!