Nastartujte investiční automat

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Známe větu, že peníze dělají peníze. Když budeme pravidelně investovat a dáme penězům dost času, začnou výnosy převyšovat naše vklady. Schválně. Zkuste si tipnout, za jak dlouho se výnosy z investice vyrovnají vlastním vkladům?

Začali jsme investovat do akciového fondu 5000 Kč měsíčně, tedy 60 000 Kč ročně. Kdyby akciový fond přinesl výnosy 10 % p.a., měli bychom za 7 let majetek 600 000 Kč. V tento okamžik můžeme přestat pravidelně investovat. Roční výnosy budou 60 000 Kč, tedy tolik, kolik jsme sami vkládali.

Nastartovali jsme si investiční automat. My jsme to rozjeli a po 7 letech už výnosy měly takovou sílu, že už tu samou práci udělají za nás. A dále už bude jen lépe.

Zatím jsme mluvili o akciové investici s očekávaným výnosem 10 %. Samozřejmě platí, že když zvolíme investici s výnosem nižším, budeme muset poskytnout investici delší čas a budeme muset sami investovat více. Bude nás to stát více času a více úsilí. (Viz tabulka)

Při investici s průměrným zhodnocením potřebujeme 7 let, při investici se zhodnocením 7 % potřebujeme 10 let. Pozornému čtenáři asi neušlo, že součin doby investice a výnosu je cca 70. Dostáváme něco podobného jako pravidlo 72 pro jednorázové investice.

Pravidlo 72 pro jednorázové investice říká, že se nám hodnota majetku při výnosu 10 % p.a. zdvojnásobí za 7,2 roku.

Tuto myšlenku můžeme použít třeba při startování investic pro děti. Místo abychom jim uzavírali stavební spoření na částku 1500 Kč měsíčně (cca 18 000 Kč ročně) na 6 let, můžeme podobnou částku dávat do akciového trhu. Když po 7 letech přestaneme, bude mít našetřen majetek 180 000 Kč. Když nebudeme dávat žádné další peníze a necháme investici běžet samospádem, bude mít dítě ke 14. narozeninám majetek 360 000 Kč, k 21. narozeninám 720 000 Kč,…

Pokračování článku je k dispozici pouze pro členy KFP online klubu. Celé znění článku najdete v uzamčené členské sekci KFP online klubu. 
Zaujaly Vás naše informace a odborné články a chtěli byste se stát členem KFP online klubu v roce 2022? Více informací k obsahu a tématům webinářů online klubu najdete ZDE.
Roční členství za zvýhodněnou cenu do 31. 12. 2021 si můžete objednat ZDE.

Petr Syrový
KFP online

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!