Krize se zvládají lépe, když víte, jak se chovat a proč

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Procházíme si poklesy akciových trhů, kdy indexy klesly o 35 % a některé investice ještě více. Na poradce i klienty útočily krvavé titulky z novin, nervozita na trzích byla obrovská. V těchto těžkých dobách jsme v online světě pomáhali poradcům tato těžká období překonat a ještě z toho něco vytěžit. Každá krize přináší i příležitosti.

Koronavirus zaútočil na lidi, na ekonomiku a samozřejmě i na kapitálové trhy. Akciové indexy se propadly o 35 % a některé investice ještě více.
Burzy zažívaly dny, které dlouhá léta před tím nebyly k vidění. Jednodenní propad burzy byl i přes 10 %, burzy zastavovaly obchodování, index strachu se dostal na nejvyšší historické hodnoty.
Skončil nejdelší býčí trh a přišel nejrychlejší medvědí trh. Rychlost,
s jakou trhy padaly, byla do té doby nevídaná.

Mnoho poradců a ještě více klientů si větší propady trhů zatím nezažily.
Od roku 2009 trhy vlastně jen rostly a růst přerušily krátkodobým propadem o 10 %. U někoho vyvolaly falešnou představu, že toto je ta pravá volatilita akciových trhů. Že riziko se skrývá právě v tom, že akcie nerostou rovnoměrně, ale že umí také o 10 % klesnout, ale během pár měsíců se vrátí zpět.

Na školeních jsme ukazovali rizika trhů a mluvili jsme o tom, že mohou klesat třeba o 40 %. Že to není nějaké strašení, protože jsme si to zažili a to dokonce v nedávné minulosti. I v letech 2000-2002  nebo 2008-2009 akcie klesaly o 40 % a více. Také jsme říkali, že dlouhodobý investor se s poklesy jednoho dne potká. Jen neví kdy, ale že na ně musí být připraven.

Trh klesl a vyzkoušel, jak jsou poradci a jejich klienti na poklesy připraveni. V těchto těžkých dobách jsme poradcům nabídli 7 webinářů, kde jsme jim pomáhali tyto těžké doby překonat. Snažili jsme se jim připomenout, co se říkalo na školení a pomáhali jsme jim uvést to do praxe. Zájem o webináře překvapil a především potěšil i nás samotné. Každý webinář sledovalo živě okolo 500 finančních profesionálů, poslední dokonce 620. Z každého webináře jsme připravili pár stručných tipů, co si odnést do praxe.

A co vidíme jako důležité poučení pro další krize?

 1. Tato krize ještě neskončila. Nemůžeme říci, že máme vše za sebou, trhy již umazaly největší propady, ale nejistota na trzích je stále vysoká.
 2. Poklesy trhů byly, jsou a budou. Připravte se na další. Nevíme, kdy další pokles přijde a co ho způsobí. Akciový investor je dlouhodobý a v dlouhodobém horizontu poklesy určitě přijdou.
 3. Minulé propady byly i o 40 %. Počítejme minimálně s takto velkým propadem.
 4. V dlouhodobém horizontu akcie propady smazaly. V 95 % případů byly akcie po 10 letech v zisku.
 5. I po velkých propadech se akcie vrátily zpět za 5-6 let (zpět na vrchol). Během Velké hospodářské krize před 100 lety jim to trvalo 15 let.
 6. Pravidelné investice to zvládly ještě lépe.
 7. Na krizi se nejlépe připravíte tím, že budete investovat podle plánu.
 8. Díky plánu víte, proč investujete a které peníze budete kdy potřebovat. Na krátkodobé cíle máte peníze v hotovosti, akciové poklesy je neohrožují. Na dlouhodobé cíle máte peníze v akciích, ale ty mají dostatek času.
 9. Držte se plánu: tedy dále pravidelně investujte, protože víte,
  že potřebujete nakupovat akcie do portfolia a poklesy Vám je nabízí
  se slevou.
 10. Aktivně komunikujte s klienty. V těchto těžkých dobách Vás potřebují nesrovnatelně více než v dobách pohodových. Klient Vám odpustí, když si na něj nevzpomenete před Vánoci, ale neodpustí Vám, když na něj zapomenete v dobách propadů.


Každá krize přináší i příležitosti. Stejně i tato krize přináší příležitosti
pro poradce. Poradce má možnost klientovi opravdu pomoci v době, kdy to klient nejvíce potřebuje. K tomu, aby poradce mohl skutečně dobře poradit, je dobré mít znalosti a zkušenosti. Znalosti se snažíme poradcům předávat na našich školeních. Zkušenosti můžeme čerpat od ostatních lidí nebo z minulosti a díky nim můžeme být dobře připraveni. Tato krize nám pomohla zažít si to na vlastní kůži.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 12.5.2020

P.S. O tom, jak zvládat krize a o spoustě dalších zajímavých věcí se budeme bavit po dobu 16 týdnů na Investiční akademii online. Začínáme již 14. 5. 2020. Budete u toho?
https://www.kfponline.cz/akademie/

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!