Je dobré kupovat akcie, když jsou trhy na rekordu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Občas se stane, že akciové trhy dosáhnou rekordních hodnot. Pak se v médiích a mezi investory hovoří o tom, že není dobrá doba na investice do akcií a že je třeba počkat, až trhy klesnou.
Je tedy dobré koupit akcie, i když jsou ceny na rekordu nebo je potřeba počkat na jejich pokles?

Když se hovoří o rekordech trhů, tak si nejčastěji představíme rekordy trhů z roku 2000, kdy praskala technologická bublina nebo z roku 2008, kdy přišla nemovitostní krize. Pak následoval jejich pokles, jak si možná pamatujeme. (Viz graf)

Hodnota indexu světových akcií MSCI ACWI v USD

Trhy ale dosahovaly svých historických maxim už daleko dříve, než došlo k poklesu a než splaskávaly bubliny. Například celá 90tá léta trhy rostly, dosahovaly maxim a stále rostly dál a dál. Až do roku 2000, kdy poté klesly. Stejně tak od roku 2005 do roku 2008 překonávaly stará maxima a posouvala je výše.

Na každém novém maximu byli investoři nervózní a báli se poklesu. Jestli už je to definitivní vrchol nebo ještě ne, neumí nikdo odhadnout. Stejně tak jako se nedá odhadnout dno trhů, nedá se odhadnout ani jejich vrchol.

Výnosy v příštích 12 měsících nezávisí na tom, jestli jsou trhy na rekordu nebo ne

Udělali jsme si malý pokus. Změřili jsme výnosy trhů 12 měsíců poté, co dosáhly trhy nových maxim. Zainvestovali jsme tedy v den, kdy se v novinách psalo: „Trhy jsou nejvýše v historii“.

Roční výnosy trhů při nákupu po rekordech jsou srovnány s běžnými výsledky trhů, kdy nakupujeme bez ohledu na historickou cenu.

Výnosy porovnáváme na trzích od roku 1988, tedy za posledních cca 30 let, používáme měsíční data. Je zajímavé, že přibližně v ¼ případů se trhy nachází na svých maximech. V „průměru“ jsou to 3 měsíce v roce. (Zde je potřeba dát slovo průměr do velkých uvozovek, protože jsou roky, kdy se trhy na maxima nepodívaly ani jednou, ale jsou roky, kdy na maximech byly 10 měsíců z 12.)

Výnosy akciového trhu v následujících 12 měsících, kdy se nakupovalo po dosažení cenového rekordu nebo kdy se nakupovalo bez ohledu na historickou cenu.

Z tabulky plyne, že výnosy trhů po rekordech i bez ohledu na cenu jsou srovnatelné. Medián vychází úplně stejně a říká, že v polovině případů byly roční výnosy nad 11,9 % p.a.

Při nákupu při rekordu jsme se vyhnuli nejhoršímu a nejlepšímu 12měsíčnímu výnosu. Je to dáno tím, že minimální výnos ze všech započítaných měsíců je nižší než minimální výnos z jen některých započítaných měsíců.

Aritmetický i geometrický průměr vychází skoro stejně. Rozdíl mezi nimi je dán tím, že když nakupujeme bez ohledu na ceny, trefíme se i do velmi nepříznivých měsíců (ztráta 47,9 %) nebo do velmi příznivých (výnos 59 %)

Výnosy v příštích 12 měsících nezávisí na tom, jestli jsou trhy na rekordu nebo nejsou

Až zase trhy posunou historické rekordy a titulky budou hlásat nejdražší akcie v historii, není to důvod z trhů utíkat nebo do nich nevstupovat. Výnos v příštích 12 měsících není ovlivněn tím, jestli jsou trhy na rekordu nebo ne. Zase bude platit, že trhy v příštích 12 měsících v průměru přinesly kladný výnos, ale že jsou rizikové – mohou růst nebo padat, bez ohledu na minulost.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 12. 6. 2019

P.S. pokud se chcete o akciích a dalších cenných papírech dozvědět mnohonásobně více, tak již jen do 30. 9. 2019 se můžete přihlásit na přípravný kurz €FA – €uropean Financial Advisor.
Více informací a reference na kurz najdete zde: www.PripravnyKurzEFA.cz
Nový ročník otevřeme opět až za rok. 

P.S.S. EFA kurz pro poradce, kteří chtějí patřit mezi investiční elitu
– sleva 5.000,- Kč pouze do 31. 8.2019 na www.PripravnyKurzEFA.cz

Petr Syrový

Další články

12 skvělých důvodů, proč…

… vstoupit do KFP online klubu 2023 24. 1. 2023 startuje nový ročník KFP online klubu. Máme za sebou úspěšné ročníky 2021

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!