Inflace požírá peníze. Jak rychle?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Minule jsme si povídali o poločase rozpadu peněz na minulosti v USA
a došli k tomu, že inflace spolkne polovinu peněz za 20-30 let, když je inflace nízká a když se na trhu nic zvláštního neděje. Když je inflace vyšší, trvá to jen 10-15 let.

Jak to bylo v Čechách?

V Čechách jsme měli po vzniku ČR a vzniku české koruny vysokou inflaci. Rok 1993 měl inflaci přes 20 %. V tomto prostředí se hodnota peněz velmi rychle snižuje. Pak se ale situace uklidnila a inflace se snížila.

Za jak dlouho tedy inflace spolkla polovinu našich úspor?

Potřebovala na to pouhé 3 roky v dobách, kdy byla inflace vysoká.
Po uklidnění situace jí to trvalo mezi 15 a 20 lety. Dokonce i peníze
uložené po roce 2000 ztratily přes 50 % své hodnoty. Poslední peníze,
které do dnešních dnů ztratily polovinu, jsou z března 2001.

Nemusíme ale chodit do tak dlouhé historie a dívat se na tak drastická
čísla. Inflace působí i v současnosti. Například ¼ našich úspor zlikvidovala za 8-12 let.
blank
Při investování je ztráta 25 % pro mnoho klientů nepředstavitelná a vyhýbají se investicím, které mají možnost takto velkých ztrát. Odmítají investice do akciových nebo do smíšených produktů. Podobné ztráty umí inflace způsobit celkem spolehlivě a nepotřebuje na to ani tolik času.

I ztráta 10 % je pro mnoho konzervativních investorů nepředstavitelná,
a proto hledají útočiště v různých zajištěných produktech. Ty slibují zajištění návratnosti vložených peněz. Problém je, že návratnost se vztahuje pouze na nominální hodnotu peněz. Samozřejmě ne na reálnou. Zatímco se investor raduje z ochrany majetku, inflace mu působí ztráty.

10 % investice inflace pohltila za 1,5 roku – 8 let. Jen od ledna 2017 do května 2020 inflace znehodnotila peníze o 10 %.
blank
Vzhledem k inflaci neexistuje úplně bezpečná investice. Buď podstoupíme riziko kolísání hodnoty naší investice například ve smíšených nebo akciových produktech, nebo se smíříme se ztrátou vlivem inflace. Čím delší doba investice, tím vyšší škody inflace dokáže napáchat.

Petr Syrový

Článek zveřejněn dne 9. 7. 2020

P.S.
Tato myšlenka mě napadla při přednášení na Akademii Online, když jsme řešili, že akcie nebo dluhopisy mají riziko, že přijdeme (dočasně) například o 10 %, 20 % nebo 30 % investice. Zajímalo mě, kdy nás inflace připravila o stejné částky.

P.S.S.
Vzhledem k tomu, že všechny online kurzy Investiční akademie nahráváme a záznamy jsou následně k dispozici včetně materiálů a prezentací, je možno do tréninku vstoupit kdykoliv zde: https://www.kfponline.cz/akademie/

Další články

blank

Jak budete vzpomínat na rok 2020?

Včera mi jeden z letošních účastníků kurzu EFA říkal pěkný vtip. Baví se dva kamarádi v roce 2050 u piva a jeden z nich povídá:

blank

Postavte si vlastní zajištěný fond

Úrokové sazby jsou nízké a investoři hledají možnosti, kde by dosáhli na vyšší výnos. Zároveň se ale nechtějí pouštět do rizik akciového

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!