Aktuality 31.3.2022

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Nově přinášíme aktuality z dění na kapitálových trzích.
Dostali jsme se do doby, kdy se prostředí a vývoj velmi rychle mění. Čteme spoustu informací a zpráv. Je stále složitější se v nich orientovat a vybrat podstatné věci. Je stále složitější uklidnit emoce své i emoce klientů.
Proto jsme do právě probíhající Investiční akademie KFP zařadili na začátek webináře část „Aktuality“, takže úvod věnujeme aktualitám na trzích. Tento obsah nám dává smysl sdílet i s ostatními poradci, takže občas tyto aktuality najdete na našem blogu formou videa a také formou podcastu ve svých podcastových aplikacích. Grafy a video záznam bude vždy dostupný u nás na blogu.

Aktuality z 31. 3. 2022

31.3. jsme měli další díl naší Investiční akademie (již desátý). Protože kurz neobsahuje pouze nadčasové věci, ale propojujeme ho s praxí, podívali jsme se na aktuální témata, která pálí poradce a klienty. 

Česká koruna posílila na podobné úrovně, kde byla na počátku roku. Předvedla to, co jsme si říkali v makroekonomii: „Cizí měna v portfoliu někdy pomáhá a jindy škodí.“ Byla doba, kdy koruna oslabila cca o 10 %, ČNB intervenovala a nyní je CZK zpět. 

Našli jsme titulek, který hlásal: „Pro akciové trhy válka skončila.“ Akciové trhy jsou výše než před válkou. Před válkou klesaly kvůli nejistotě, nyní již válečné zprávy zapracovaly do ceny a jsou pro ně důležitější klasické firemní zprávy: zisky firem, úrokové sazby, nezaměstnanost… 

Za posledních 5 let světové akciové trhy v CZK vydělaly 58 %, tedy 9,6 % p.a. I přes divoký vývoj v dobách covidu dosáhly průměrného výnosu. Při pohledu na vývoj kurzu se na cenách válka nepodepsala nijak výrazně. Podobné poklesy trhy zažily několikrát za posledních 5 let. 

Světové akcie dosáhly výnosu 58 % za 5 let. Byly ale lepší / horší regiony. Třeba USA mělo výnos 89 %, emerging markets jen 17 %. Platí, že světová diverzifikace nikdy nebude vítěz, ale také nikdy nebude mezi poraženými.  

Při pohledu na výnos penzijních produktů se dobře ukazuje různý pohled na riziko investice. Buď je pro nás riziko kolísání investice nebo nás zajímá hodnota po delším období. Účastnické fondy jsou na trhu přes 8 let. Některé dynamické byly rizikové – hodnota kolísala. V dobách covidu třeba o 20 %. Konzervativní moc nekolísaly, ale po 8 letech mají záporné nominální zhodnocení. Při investicích je potřeba si uvědomit, co je pro nás riziko. 

Petr Syrový

P.S.: Aktuality vždy take najdete formou podcastů ve své podcastové aplikaci nebo ZDE

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!