Aktuality 14.4.2022

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Znovu přinášíme aktuality z dění na kapitálových trzích.
Dostali jsme se do doby, kdy se prostředí a vývoj velmi rychle mění. Čteme spoustu informací a zpráv. Je stále složitější se v nich orientovat a vybrat podstatné věci. Je stále složitější uklidnit emoce své i emoce klientů.
Proto jsme do právě probíhající Investiční akademie KFP zařadili na začátek webináře část „Aktuality“, takže úvod věnujeme aktualitám na trzích. Tento obsah nám dává smysl sdílet i s ostatními poradci, takže většinou tyto aktuality najdete na našem blogu formou videa a také formou podcastu ve svých podcastových aplikacích. Grafy a video záznam bude vždy dostupný u nás na blogu.

Aktuality z 14.4. 2022

14.4. jsme měli další díl naší Investiční akademie (již dvanáýctý). Protože kurz neobsahuje pouze nadčasové věci, ale propojujeme ho s praxí, podívali jsme se na aktuální témata, která pálí poradce a klienty. 

Cizí měna v portfoliu někdy pomáhá a někdy škodí. Někdy díky ní výnosy rostou, jindy klesají. To se ukázalo třeba na koruně vůči euru od počátku roku 2022. Aktuálně jsme -1,6 %, ale v průběhu doby jsme byli i + 6 %.  

Podobné to je na měnovém páru EUR / USD, kde jsme aktuálně 4,4 % (dolar posílil). Za posledních 5 let je ale dolar o 2,4 % slabší. I zde jsme si prošli velkou volatilitou ±18 %. I zde měna „někdy pomáhá a jindy škodí“. 

Inflace byla v ČR v březnu 2022 ve výši 12,7 % za rok. Inflace se promítá do: 

  • Reálných mezd (pokud nominální vyrostly méně než 12,7 %, je reálná výše mzdy nižší) 
  • Reálné hodnoty úspor (pokud výnos není vyšší než inflace) 
  • Reálné výše úvěrů 
  • Reálné splátky úvěrů 

Rostou úrokové sazby z hypoték. Ještě nedávno byly sazby pod 2 % p.a., nyní se pomalu blíží k 6 %. Nárůst splátky úvěru je cca o 40 %. Kdo si nevzal hypotéku za 2 %, bude mít nyní o 40 % vyšší splátku. Nárůst splátky závisí na době splatnosti úvěru. Přesný výpočet je možné udělat si na kalkulačce https://kalkulackykfp.cz/  

https://vimeo.com/699716147

Petr Syrový

P.S.: Aktuality vždy take najdete formou podcastů ve své podcastové aplikaci nebo ZDE

Další články

20 % sleva na vybrané kurzy

Slevové šílenství je na celém internetu. Spoustu nesmyslných slev na věci, které nepotřebujete. Pokud chcete investovat do toho důležitého, tedy do vašich

Nový produkt pro finanční profíky od KFP

Řešíte s klienty investování jejich peněz?Daří se Vám s klienty pravidelně komunikovat a být v kontaktu?Přemýšlíte co a jak komunikovat potenciálním klientům?

Jana Daniela Šabatková hostem KFP podcastu

Dalším hostem našeho podcastu je šéfku marketingu firmy IVECO Česká a Slovenská republika Janu Danielu Šabatkovou. Prozradí Vám například, jak budovat osobní

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!