Aktuality 14.4.2022

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Znovu přinášíme aktuality z dění na kapitálových trzích.
Dostali jsme se do doby, kdy se prostředí a vývoj velmi rychle mění. Čteme spoustu informací a zpráv. Je stále složitější se v nich orientovat a vybrat podstatné věci. Je stále složitější uklidnit emoce své i emoce klientů.
Proto jsme do právě probíhající Investiční akademie KFP zařadili na začátek webináře část „Aktuality“, takže úvod věnujeme aktualitám na trzích. Tento obsah nám dává smysl sdílet i s ostatními poradci, takže většinou tyto aktuality najdete na našem blogu formou videa a také formou podcastu ve svých podcastových aplikacích. Grafy a video záznam bude vždy dostupný u nás na blogu.

Aktuality z 14.4. 2022

14.4. jsme měli další díl naší Investiční akademie (již dvanáýctý). Protože kurz neobsahuje pouze nadčasové věci, ale propojujeme ho s praxí, podívali jsme se na aktuální témata, která pálí poradce a klienty. 

Cizí měna v portfoliu někdy pomáhá a někdy škodí. Někdy díky ní výnosy rostou, jindy klesají. To se ukázalo třeba na koruně vůči euru od počátku roku 2022. Aktuálně jsme -1,6 %, ale v průběhu doby jsme byli i + 6 %.  

Podobné to je na měnovém páru EUR / USD, kde jsme aktuálně 4,4 % (dolar posílil). Za posledních 5 let je ale dolar o 2,4 % slabší. I zde jsme si prošli velkou volatilitou ±18 %. I zde měna „někdy pomáhá a jindy škodí“. 

Inflace byla v ČR v březnu 2022 ve výši 12,7 % za rok. Inflace se promítá do: 

  • Reálných mezd (pokud nominální vyrostly méně než 12,7 %, je reálná výše mzdy nižší) 
  • Reálné hodnoty úspor (pokud výnos není vyšší než inflace) 
  • Reálné výše úvěrů 
  • Reálné splátky úvěrů 

Rostou úrokové sazby z hypoték. Ještě nedávno byly sazby pod 2 % p.a., nyní se pomalu blíží k 6 %. Nárůst splátky úvěru je cca o 40 %. Kdo si nevzal hypotéku za 2 %, bude mít nyní o 40 % vyšší splátku. Nárůst splátky závisí na době splatnosti úvěru. Přesný výpočet je možné udělat si na kalkulačce https://kalkulackykfp.cz/  

https://vimeo.com/699716147

Petr Syrový

P.S.: Aktuality vždy take najdete formou podcastů ve své podcastové aplikaci nebo ZDE

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!