Aktuality 10.3.2022

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Nově přinášíme aktuality z dění na kapitálových trzích.
Dostali jsme se do doby, kdy se prostředí a vývoj velmi rychle mění. Čteme spoustu informací a zpráv. Je stále složitější se v nich orientovat a vybrat podstatné věci. Je stále složitější uklidnit emoce své i emoce klientů.
Proto jsme do právě probíhající Investiční akademie KFP zařadili na začátek webináře část „Aktuality“, takže úvod věnujeme aktualitám na trzích. Tento obsah nám dává smysl sdílet i s ostatními poradci, takže občas tyto aktuality najdete na našem blogu formou videa a také formou podcastu ve svých podcastových aplikacích. Grafy a video záznam bude vždy dostupný u nás na blogu.

Aktuality z 10. 3. 2022

10.3. jsme měli další díl naší Investiční akademie (již sedmý). Protože kurz neobsahuje pouze nadčasové věci, ale propojujeme ho s praxí, podívali jsme se na aktuální témata, která pálí poradce a klienty. 

Aktuální situace je složitá a výjimečná. Velmi dobře se ale na ní dá ukázat síla vzdělání. Díky němu se na situaci dá lépe reagovat. 

Česká koruna oslabila proti dolaru od svých maxim o 11 %, proti euru „jen“ o 7 %. Platí to, co jsme si řekli na kurech: 

  • Dolar je proti koruně volatilnější měna. 
  • V dobách nejistot se prodávají riziková aktiva – tedy i měny emerging markets 

Koruna (proti eur) je na stejných úrovních jako před 3 lety. Někdy je silnější, jindy slabší. Kdo měnově nezajišťuje, tomu cizí měna v portfoliu někdy pomáhá, jindy škodí. 

Slabší koruna působí proinflačně, ČNB potřebuje inflaci snížit. Proto intervenovala ve prospěch koruny. Tuto intervenci avizovala dopředu. 

Titulky hlásají, že „cena ropy zažívá volný pád“. To je z pohledu 2 dnů pravda. Ale: 

  • Cena ropy je na stejných úrovních jako před týdnem 
  • Na počátku roku (před 2 měsíci) byla o 30 % levnější 
  • Před covidem byla cca za polovic 

Dlouhodobý pohled (a někdy stačí týden) je jiný než krátkodobý. 

Mrkněte se na mapu světa a nakreslete si, kde je Váš lidský kapitál. (Vaše zdroje příjmu: práce, podnikání, nemovitosti na pronájem…). Kde by měl být Váš finanční kapitál, abyste dobře diverzifikovali? 

Petr Syrový

P.S.: Aktuality vždy take najdete formou podcastů ve své podcastové aplikaci nebo ZDE

Petr Syrový

Další články

Aktuální situace na akciových trzích

V tomto podcastu si Petr Pavlásek povídá s investičním specialistou firmy CONSEQ Janem Mackem o aktuální situaci na akciových trzích. Inflace v

Pracujeme na tom!

Pilně na tom makáme!
Nechte nám na sebe email a dáme vědět ihned, jak to vypustíme do světa!